Швезинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швезинг
Црквата во Швезинг
Црквата во Швезинг
Црквата во Швезинг
Швезинг во рамките на Германија
Швезинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Волфганг Зокол
Основни податоци
Површина 15,63 км2
Надм. височина 12 м
Население 956 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25813
Повик. бр. 04841
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Швезинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°30′N 9°8′E / 54.500° СГШ; 9.133° ИГД / 54.500; 9.133Координати: 54°30′N 9°8′E / 54.500° СГШ; 9.133° ИГД / 54.500; 9.133

Швезинг (германски: Schwesing; дански: Svesing; севернофризиски: Swiasing) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)