Вриксум

Координати: 54°43′N 8°32′E / 54.717° СГШ; 8.533° ИГД / 54.717; 8.533
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вриксум
Ветерница во Вриксум
Ветерница во Вриксум
Ветерница во Вриксум
Грб на Вриксум
Вриксум во рамките на Германија
Вриксум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фер-Амрум
Градоначалник Хајди Браун
Основни податоци
Површина 7,55 км2
Надм. височина 0 м
Население 602 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25938
Повик. бр. 04681
Портал www.wrixum.de
Местоположба на Вриксум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°43′N 8°32′E / 54.717° СГШ; 8.533° ИГД / 54.717; 8.533

Вриксум (германски: Wrixum; фериншки: Wraksem) — општина на островот Фер, во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Географија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Вриксум е една од единаесетте општини на Фер и се наоѓа на самата граница со единствениот град на островот, Вик на Фер. Местото поседува добра автобуска поврзаност и неколку места за изнајмување велосипеди.

Збратимени општини[уреди | уреди извор]

Вриксум е збратимен со Ауб во Долна Франконија од 1998 година.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Знаменитоста на Вриксум е ветерницата, која била изградена во 1851 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]