Татинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Татинг
Црква Св. Магнус во Татинг
Црква Св. Магнус во Татинг
Грб на Татинг
Татинг is located in Германија
Татинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Ханс Јакоб Петерс
Основни податоци
Површина 29,49 км2
Надм. височина 0 м
Население 976 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25881
Повик. бр. 04862
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Татинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°20′N 8°43′E / 54.333° СГШ; 8.717° ИГД / 54.333; 8.717Координати: 54°20′N 8°43′E / 54.333° СГШ; 8.717° ИГД / 54.333; 8.717

Татинг (германски: Tating) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)