Прејди на содржината

Велт (Ајдерштет)

Координати: 54°18′N 8°48′E / 54.300° СГШ; 8.800° ИГД / 54.300; 8.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Велт
Влез во општината
Влез во општината
Влез во општината
Велт (Ајдерштет) во рамките на Германија
Велт (Ајдерштет)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Михаел Шепат
Основни податоци
Површина 8,2 км2
Надм. височина 0 м
Население 190 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал gemeinde-welt.de
Местоположба на Велт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°18′N 8°48′E / 54.300° СГШ; 8.800° ИГД / 54.300; 8.800

Велт (германски: Welt; дански: Velt; севернофризија: Wäilt) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во буквално смисла, името на општината на германски јазик означува „свет“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)