Зимонсберг

Координати: 54°26′6″N 8°58′42″E / 54.43500° СГШ; 8.97833° ИГД / 54.43500; 8.97833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зимонсберг
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Зимонсберг во рамките на Германија
Зимонсберг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ангела Федерзен (WGS)
Основни податоци
Површина 17,09 км2
Надм. височина 5 м
Население 837 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25813
Повик. бр. 04841
Портал www.simonsberg.de
Местоположба на Зимонсберг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°26′6″N 8°58′42″E / 54.43500° СГШ; 8.97833° ИГД / 54.43500; 8.97833

Зимонсберг (германски: Simonsberg) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)