Гардинг

Координати: 54°19′50″N 8°46′50″E / 54.33056° СГШ; 8.78056° ИГД / 54.33056; 8.78056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за градот Гардинг. За општината Кирхшпил Гардинг, која го опкружува градот, видете Кирхшпил Гардинг
Гардинг
Кулата на црквата Св. Кристијан во Гардинг
Кулата на црквата Св. Кристијан во Гардинг
Кулата на црквата Св. Кристијан во Гардинг
Грб на Гардинг
Гардинг во рамките на Германија
Гардинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Кај Егерс (СДП)
Основни податоци
Површина 3,06 км2
Надм. височина 1 м
Население 2.844 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 929 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25836
Повик. бр. 04862
Портал www.garding.de
Местоположба на градот Гардинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°19′50″N 8°46′50″E / 54.33056° СГШ; 8.78056° ИГД / 54.33056; 8.78056

Гардинг (германски: Garding) — град во округот Северна Фризија, во сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на полуостровот Ајдерштет.

Градот претставува административно седиште на општинската заедница Ајдерштет.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1575 година има неделен пазар, кој се одржува и денес.

Градските права ги добил на 12 октомври 1590 година, пред останатите градови како Хузум (1603) и Тенинг (1590).

До 1 јануари 2006 година постоел како слободен град, а подоцна се приклучил на општинската заедница Ајдерштет.

Луѓе[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]