Холм (Северна Фризија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Холм
Холм во рамките на Германија
Холм
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Гинтер Јиргенсен
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 3 м
Население 92 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 23 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25923
Повик. бр. 04663
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Холм во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°49′N 8°52′E / 54.817° СГШ; 8.867° ИГД / 54.817; 8.867Координати: 54°49′N 8°52′E / 54.817° СГШ; 8.867° ИГД / 54.817; 8.867

Холм (германски: Holm) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)