Нордерфридрихског

Координати: 54°24′N 8°54′E / 54.400° СГШ; 8.900° ИГД / 54.400; 8.900
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нордерфридрихског
Куќа во Нордерфридрихског
Куќа во Нордерфридрихског
Куќа во Нордерфридрихског
Нордерфридрихског во рамките на Германија
Нордерфридрихског
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Ајдерштет
Градоначалник Јан Хенинг Диркс
Основни податоци
Површина 5,31 км2
Надм. височина 0 м
Население 37 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25870
Повик. бр. 04864
Портал www.amt-eiderstedt.de
Местоположба на Нордерфридрихског во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°24′N 8°54′E / 54.400° СГШ; 8.900° ИГД / 54.400; 8.900

Нордерфридрихског (германски: Norderfriedrichskoog; дански: Nørre Frederikskog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Поранешен даночен рај[уреди | уреди извор]

Во 1990-тите години, Нордерфридрихског станал популарен даночен рај со 0% данок и до 2003 година, селото со население од само 47 жители, било седиште на над 500 компании, вклучувајќи ги Дојче Банк, Ели Лили и Компани, Унилевер, Луфтханза и E.On.[2] Даночниот систем бил променет од сојузната влада во 2004 година со што била наметната минимална даночна стапка, така отстранувајќи ги конкурентните предности на Нордерфридрихског.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Jan Libbenga (2003-11-12). „Tax haven for German ICT firms to disappear“. The Register.