Зидермарш

Координати: 54°25′N 9°4′E / 54.417° СГШ; 9.067° ИГД / 54.417; 9.067
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидермарш
Езерце во Зидермарш насликано од Рихард фон Хагн во 1923 г.
Езерце во Зидермарш насликано од Рихард фон Хагн во 1923 г.
Езерце во Зидермарш насликано од Рихард фон Хагн во 1923 г.
Зидермарш во рамките на Германија
Зидермарш
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Карл-Јохен Мас (WGS)
Основни податоци
Површина 30,66 км2
Надм. височина 0 м
Население 143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 5 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25813
Повик. бр. 04841
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Зидермарш во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°25′N 9°4′E / 54.417° СГШ; 9.067° ИГД / 54.417; 9.067

Зидермарш (германски: Südermarsch; дански: Sønder Marsk) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)