Арлеват

Од Википедија — слободната енциклопедија
Арлеват
Замок во Арлеват
Замок во Арлеват
Замок во Арлеват
Грб на Арлеват
Арлеват во рамките на Германија
Арлеват
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Зилке Клаузен (WGA)
Основни податоци
Површина 5,68 км2
Надм. височина 11 м
Население 338 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25860
Повик. бр. 04846
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Арлеват во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°31′N 9°4′E / 54.517° СГШ; 9.067° ИГД / 54.517; 9.067Координати: 54°31′N 9°4′E / 54.517° СГШ; 9.067° ИГД / 54.517; 9.067

Арлеват (германски: Arlewatt; дански: Arlevad) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)