Бонделум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бонделум
Бонделум во рамките на Германија
Бонделум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Ханс-Август Карстенсен
Основни податоци
Површина 9,18 км2
Надм. височина 14 м
Население 166 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 18 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25884
Повик. бр. 04843
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Бонделум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°34′N 9°16′E / 54.567° СГШ; 9.267° ИГД / 54.567; 9.267Координати: 54°34′N 9°16′E / 54.567° СГШ; 9.267° ИГД / 54.567; 9.267

Бонделум (германски: Bondelum; севернофризиски: Bonlem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)