Вицворт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вицворт
Црвен Хаубарг
Црвен Хаубарг
Црвен Хаубарг
Грб на Вицворт
Вицворт во рамките на Германија
Вицворт
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Вили Берент (WGW)
Основни податоци
Површина 28,14 км2
Надм. височина 2 м
Население 1.016 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25889
Повик. бр. 04864
Портал www.witzwort.de
Местоположба на Вицворт во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°24′6″N 8°59′10″E / 54.40167° СГШ; 8.98611° ИГД / 54.40167; 8.98611Координати: 54°24′6″N 8°59′10″E / 54.40167° СГШ; 8.98611° ИГД / 54.40167; 8.98611

Вицворт (германски: Witzwort; дански: Vitsvort) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)