Штадум

Координати: 54°43′N 9°3′E / 54.717° СГШ; 9.050° ИГД / 54.717; 9.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штадум
Куќата на Рио Рајзер во Фрезенхаген
Куќата на Рио Рајзер во Фрезенхаген
Куќата на Рио Рајзер во Фрезенхаген
Грб на Штадум
Штадум во рамките на Германија
Штадум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Вернер Клингебил
Основни податоци
Површина 19,74 км2
Надм. височина 5 м
Население 966 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25917
Повик. бр. 04662
Портал www.stadum.de
Местоположба на Штадум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°43′N 9°3′E / 54.717° СГШ; 9.050° ИГД / 54.717; 9.050

Штадум (германски: Stadum) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)