Остер-Орштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Остер-Орштет
Авионски поглед
Авионски поглед
Остер-Орштет is located in Германија
Остер-Орштет
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Фиел
Градоначалник Ото Шимер
Основни податоци
Површина 11,29 км2
Надм. височина 18 м
Население 644 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25885
Повик. бр. 04847
Портал www.amt-vioel.de
Местоположба на Остер-Орштет во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Координати 54°31′N 9°13′E / 54.517° СГШ; 9.217° ИГД / 54.517; 9.217Координати: 54°31′N 9°13′E / 54.517° СГШ; 9.217° ИГД / 54.517; 9.217

Остер-Орштет (германски: Oster-Ohrstedt; дански: Øster Ørsted; севернофризиски: Aaster Uurst) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)