Хегел (место)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оваа статија е за општината во Германија. За германскиот филозоф, видете Георг Вилхелм Фридрих Хегел.
Хегел (место)
Спомен-плоча за земјоделските реформи во 1804 и во 1966 година
Спомен-плоча за земјоделските реформи во 1804 и во 1966 година
Спомен-плоча за земјоделските реформи во 1804 и во 1966 година
Грб на Хегел (место)
Хегел (место) во рамките на Германија
Хегел (место)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Ернст Петер Карстенсен (WGH A)
Основни податоци
Површина 16,28 км2
Надм. височина 9 м
Население 462 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25858
Повик. бр. 04673
Портал www.hoegel-nf.de
Местоположба на Хегел (место) во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°38′N 9°4′E / 54.633° СГШ; 9.067° ИГД / 54.633; 9.067Координати: 54°38′N 9°4′E / 54.633° СГШ; 9.067° ИГД / 54.633; 9.067

Хегел (германски: Högel; дански: Høgel, севернофризиски: Höögel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)