Ројсенкеге

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ројсенкеге
Ветерници во полдерот Десмерсиреског
Ветерници во полдерот Десмерсиреског
Ветерници во полдерот Десмерсиреског
Грб на Ројсенкеге
Ројсенкеге во рамките на Германија
Ројсенкеге
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Градоначалник Јоханес Фолквардсен
Основни податоци
Површина 45,91 км2
Надм. височина 1 м
Население 334 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 7 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25821
Повик. бр. 04671, 04674
Портал www.reussenkoege.de
Местоположба на Ројсенкеге во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°36′33″N 8°54′16″E / 54.60917° СГШ; 8.90444° ИГД / 54.60917; 8.90444Координати: 54°36′33″N 8°54′16″E / 54.60917° СГШ; 8.90444° ИГД / 54.60917; 8.90444

Ројсенкеге (германски: Reußenköge; дански: Reussenkog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Се наоѓа на брегот на Северното Море, околу 17 километри северозападно од Хузум.

Општината вклучува неколку полдери (германски: Koog, множина: Köge); два од нив биле финансирани од грофот Хајнрих XLIII од Ројс-Шлајц-Кестриц и неговата жена Луиза и така ги носат имињата Лујзен-Ројсен-Ког (Louisen-Reußen-Koog) и Ројсенког (Reußenkoog). Името на општината било мешавина на обете имиња, што буквално означува „полдери на Ројсес“.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]