Емелсбил-Хорсбил

Координати: 54°48′36″N 8°41′49″E / 54.81000° СГШ; 8.69694° ИГД / 54.81000; 8.69694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Емелсбил-Хорсбил
Црква во Хорсбил
Црква во Хорсбил
Црква во Хорсбил
Емелсбил-Хорсбил во рамките на Германија
Емелсбил-Хорсбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Гинтер Карстенсен
Основни податоци
Површина 35,73 км2
Надм. височина 0 м
Население 887 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25924
Повик. бр. 04665
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Емелсбил-Хорсбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°48′36″N 8°41′49″E / 54.81000° СГШ; 8.69694° ИГД / 54.81000; 8.69694

Емелсбил-Хорсбил (германски: Emmelsbüll-Horsbüll; дански: Emsbøl-Horsbøl; севернофризиски: Ämesbel-Hoorbel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)