Фрезенделф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фрезенделф
Влезот во Фрезенделф
Влезот во Фрезенделф
Влезот во Фрезенделф
Грб на Фрезенделф
Фрезенделф во рамките на Германија
Фрезенделф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Северно Море-Трене
Градоначалник Ханс Петер Лоренцен (WG)
Основни податоци
Површина 2,6 км2
Надм. височина 5 м
Население 93 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 36 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25876
Повик. бр. 04884
Портал www.amt-nordsee-treene.de
Местоположба на Фрезенделф во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°23′42″N 9°14′58″E / 54.39500° СГШ; 9.24944° ИГД / 54.39500; 9.24944Координати: 54°23′42″N 9°14′58″E / 54.39500° СГШ; 9.24944° ИГД / 54.39500; 9.24944

Фрезенделф (германски: Fresendelf) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)