Штедезанд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штедезанд
Штедезанд во рамките на Германија
Штедезанд
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Штефан Кот (AWG)
Основни податоци
Површина 15,19 км2
Надм. височина 3 м
Население 864 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25920
Повик. бр. 04662
Портал www.stedesand.de
Местоположба на Штедезанд во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°43′N 8°55′E / 54.717° СГШ; 8.917° ИГД / 54.717; 8.917Координати: 54°43′N 8°55′E / 54.717° СГШ; 8.917° ИГД / 54.717; 8.917

Штедезанд (германски: Stedesand) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)