Тенинг

Координати: 54°19′2″N 8°56′34″E / 54.31722° СГШ; 8.94278° ИГД / 54.31722; 8.94278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Тенинг
Куќи на поморците во Тенинг
Куќи на поморците во Тенинг
Куќи на поморците во Тенинг
Грб на Тенинг
Тенинг во рамките на Германија
Тенинг
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Градоначалник Франк Хас
Основни податоци
Површина 44,41 км2
Надм. височина 0 м
Население 4.952 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25832
Повик. бр. 04861
Портал www.toenning.de
Местоположба на градот Тенинг во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°19′2″N 8°56′34″E / 54.31722° СГШ; 8.94278° ИГД / 54.31722; 8.94278

Тенинг (германски: Tönning; долногермански: Tünn, Tönn или Tönnen; дански: Tønning; севернофризиски: Taning) — град во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Во текот на Големата северна војна, Тенинг двапати се нашол под опсада.

Кон Тенинг припаѓаат местата Катинг, Катингзил, Олферзум и Грос Олферзум.

Географија[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа на реката Ајдер близу нејзиното устие во Северното Море.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]