Борделум

Координати: 54°37′17″N 8°55′32″E / 54.62139° СГШ; 8.92556° ИГД / 54.62139; 8.92556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Борделум
Црква Св. Никола во Борделум
Црква Св. Никола во Борделум
Црква Св. Никола во Борделум
Грб на Борделум
Борделум во рамките на Германија
Борделум
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Петер Рајнхолд Петерсен (ДХС)
Основни податоци
Површина 34,71 км2
Надм. височина 11 м
Население 1.995 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 57 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25852
Повик. бр. 04671
Портал www.amnf.de
Местоположба на Борделум во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°37′17″N 8°55′32″E / 54.62139° СГШ; 8.92556° ИГД / 54.62139; 8.92556

Борделум (германски: Bordelum; севернофризиски: Boorlem) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)