Кликсбил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кликсбил
Црква во Кликсбил
Црква во Кликсбил
Црква во Кликсбил
Грб на Кликсбил
Кликсбил во рамките на Германија
Кликсбил
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Вернер Швајцер (KWG)
Основни податоци
Површина 17,44 км2
Надм. височина 4 м
Население 1.050 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25899
Повик. бр. 04661, 04662
Портал www.klixbuell.de
Местоположба на Кликсбил во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°47′N 8°54′E / 54.783° СГШ; 8.900° ИГД / 54.783; 8.900Координати: 54°47′N 8°54′E / 54.783° СГШ; 8.900° ИГД / 54.783; 8.900

Кликсбил (германски: Klixbüll; дански: Klægsbøl; севернофризиски Klexbel) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)