Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког
Брегот на Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког гледан од Хинденбурговиот насип
Брегот на Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког гледан од Хинденбурговиот насип
Брегот на Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког гледан од Хинденбурговиот насип
Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког во рамките на Германија
Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Зидтондерн
Градоначалник Карл-Август тор Штратен
Основни податоци
Површина 13,49 км2
Надм. височина 1 м
Население 174 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 13 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25924
Повик. бр. 04668
Портал www.amt-suedtondern.de
Местоположба на Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°52′N 8°38′E / 54.867° СГШ; 8.633° ИГД / 54.867; 8.633Координати: 54°52′N 8°38′E / 54.867° СГШ; 8.633° ИГД / 54.867; 8.633

Фридрих-Вилхелм-Либке-Ког (германски: Friedrich-Wilhelm-Lübke-Koog) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Општината е сместена на и именувана по полдерот (германски: Koog), кој бил завршен во 1954 година и именуван во чест на министер-претседателот на Шлезвиг-Холштајн, Фридрих Вилхелм Либке, кој умрел истата година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)