Дрелсдорф

Координати: 54°39′N 9°3′E / 54.650° СГШ; 9.050° ИГД / 54.650; 9.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрелсдорф
Црква во Дрелсдорф
Црква во Дрелсдорф
Црква во Дрелсдорф
Грб на Дрелсдорф
Дрелсдорф во рамките на Германија
Дрелсдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Средна Северна Фризија
Градоначалник Антје Хансен (AFWD II)
Основни податоци
Површина 17,7 км2
Надм. височина 9 м
Население 1.251 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 71 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25853
Повик. бр. 04671
Портал www.drelsdorf.de
Местоположба на Дрелсдорф во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°39′N 9°3′E / 54.650° СГШ; 9.050° ИГД / 54.650; 9.050

Дрелсдорф (германски: Drelsdorf; дански: Trelstorp; севернофризиски: Trölstrup) — општина во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)