Греде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Греде
Поглед од марината на Греде
Поглед од марината на Греде
Поглед од марината на Греде
Греде во рамките на Германија
Греде
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Северна Фризија
Месна заед. Пелворм
Градоначалник Фолкер Момзен
Основни податоци
Површина 2,52 км2
Надм. височина 1 м
Население 11 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 4 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NF
Пошт. бр. 25869
Повик. бр. 04674
Портал www.groede.de
Местоположба на Греде во рамките на округот Северна Фризија
Карта
Карта
Координати 54°38′10″N 8°43′25″E / 54.63611° СГШ; 8.72361° ИГД / 54.63611; 8.72361Координати: 54°38′10″N 8°43′25″E / 54.63611° СГШ; 8.72361° ИГД / 54.63611; 8.72361

Греде (германски: Gröde; дански: Grøde; севернофризиски: Groue) — општина и остров во округот Северна Фризија, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Со само девет жители[2] општината која се наоѓа на истоимениот халиг, претставува најмала општина по број на жители во цела Германија. Жителите на островот живеат од туризам и ограничено мало земјоделство. Греде претставува најмал изборен округ во рамките на државата и резултатите се соопштуваат скоро веднаш по завршувањето на изборите.

Кон општината припаѓа и ненаселениот халиг Хабел.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)
  2. Население во Северна Фризија на 31 март 2013 (PDF), 26 ноември 2013

Надворешни врски[уреди | уреди извор]