Мелум

Координати: 53°43′16″N 8°8′58″E / 53.72111° СГШ; 8.14944° ИГД / 53.72111; 8.14944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелум
Мелум гледан од блатијата
Географија
МестоСеверно Море
Координати53°43′16″N 8°8′58″E / 53.72111° СГШ; 8.14944° ИГД / 53.72111; 8.14944
Површина3 км2
Должина3 км
Ширина1,8 км
Највисоко издигнување3 м
Управување
Демографија
Население0

Мелум (Mellum) ― ненаселен остров кој се наоѓа југоисточно од Вангероге, во близина на крајбрежните населби Хорумерзил и Шилиг.

Мелум бил образуван како остров на крајот на полуостровот Бутјадинген - кој го дели изливот во Ваденското Море на реките Јаде и Везер - само на крајот на деветнаесеттиот век.[1] Главно е составен од дини и плимни мочуришта. Влијанието на морските струи и ветрови постојано го менува обликот и положбата на островот, кој во 2006 година имал вкупна површина од приближно 750 хектари.

Важно место за размножување и хранење на дивите птици, Мелум е дел од Националниот парк Ваденско Море и зона за заштита на природата.[2] Единствената куќа на островот денес е користена во текот на летните месеци само за набљудување на дивиот свет и научно-истражувачки цели.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mellum“. Ecomare. Архивирано од изворникот на 3 февруари 2016. Посетено на 12 септември 2023.
  2. Abraham, Oliver (9 јули 2019). „Mellum ist die geheimste Insel im Wattenmeer“. DIE WELT (германски). Архивирано од изворникот на 7 јуни 2021. Посетено на 12 септември 2023.