Прејди на содржината

Кахелотплате

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Кахелотплате
Kachelotplate
Островот Јист (на север) со Мемерт (на југ) и песочината Кахелотплате (на запад)
Карта на Кахелотплате западно од Јуист
Географија
МестоСеверно Море
Координати53°38′42″N 6°49′8″E / 53.64500° СГШ; 6.81889° ИГД / 53.64500; 6.81889
АрхипелагИсточнофризиски Острови
Површина1,72 км2
Должина3 км
Ширина1 км
Највисоко издигнување2,5 м
Управување
Демографија
Население0


Кахелотплате ― песочина во Северното Море. Се наоѓа во близина на германскиот брег, западно од островот Јист. Од 2003 година, доволно останува над плимата што може да биде наречен остров. Таму има трева и дини.

Новиот остров е долг 2,5 километри и широк до 1,3 километри.

53°39′N 6°49′E / 53.650° СГШ; 6.817° ИГД / 53.650; 6.817