Коресанд

Координати: 55°15′N 8°29′E / 55.250° СГШ; 8.483° ИГД / 55.250; 8.483
Од Википедија — слободната енциклопедија
Карта на Коресанд и околните острови.

Коресанд (дански: Koresand) — песочен брег близу севернофризискиот брег во Данска и сместен југозападно од данскиот остров Манде.

Постоела најмалку една населба на Коресанд пред честите плимни бури во текот на 1900-тите години да доведат да биде напуштен. Лете можно е да се патува од Манде до Коресанд со вагон влечен од трактор.

55°15′N 8°29′E / 55.250° СГШ; 8.483° ИГД / 55.250; 8.483