Оланд (фризиски остров)

Координати: 54°40′39″N 08°42′14″E / 54.67750° СГШ; 8.70389° ИГД / 54.67750; 8.70389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Оланд
Воздушен поглед на Оланд
Географија
МестоГермански Залив,
Северно Море
Координати54°40′39″N 08°42′14″E / 54.67750° СГШ; 8.70389° ИГД / 54.67750; 8.70389
АрхипелагСевернофризиски Острови
Површина2,01 км2
Должина2.900 м
Ширина980 м
Највисоко издигнување3 м
Највисока точкаВарфт
Управување
Покраина Шлезвиг-Холштајн
ОкругСеверна Фризија
ОпштинаЛангенес
Демографија
Население20 (2008)


Оланд (германски: Oland; дански: Øland; севернофризиски: Ualöönist) — мал халиг, кој е поврзан со теснолиниска железница со копното и со халигот Лангенес.

Најмалиот светилник во Германија се наоѓа на Оланд, воедно и единствен со сламен покрив.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]