Германски Залив

Координати: 54°27′14″N 7°12′50″E / 54.45389° СГШ; 7.21389° ИГД / 54.45389; 7.21389
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сателитски поглед на Германскиот Залив, Јиланд на десно (источно).
Устие на реката Елба го обележува југоисточниот агол на Германскиот Залив. Островот е Тришен.

Германски Залив (германски: Deutsche Bucht; дански: Tyske Bugt; холандски: Duitse Bocht; западнофризиски: Dútske bocht) — југоисточен залив во Северното Море ограничен од Холандија и Германија на југ и Данска и Германија на исток (полуостров Јитланд). На север и запад се граничи со Догер Банк. Заливот ги содржи фризиските и данските острови. Ваденско Море е околу десет до дваесет километри широко на локацијата на Германскиот Залив. Фризиските Острови и соседните крајбрежни брегови колективно се наречени Фризија. Јужниот дел на Заливот е познат како Залив Хелголанд. Помеѓу 1949 и 1956, бродската прогноза на ББС го користела „Хелголанд“ како одредница за површината, сега позната како Германски Залив.

Додатна литература[уреди | уреди извор]

  • George Drower (2011). Heligoland: The True Story of German Bight. The History Press.
  • C.Michael Hogan. 2011. Wadden Sea. eds. P.Saundry & C.Cleveland. Encyclopedia of Earth. National Council for Science and the Environment. Washington DC

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°27′14″N 7°12′50″E / 54.45389° СГШ; 7.21389° ИГД / 54.45389; 7.21389