Географија на Данска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати : 56°00′N 10°00′E / 56.000° СГШ; 10.000° ИГД / 56.000; 10.000

Местоположба[уреди | уреди извор]

Данска е држава која се наоѓа во Северна Европа во Скандинавскиот Полуостров.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 43.094 км2, и според тоа се наоѓа на 131 место по големина во светот. Данска се наоѓа северно од Германија и Полска, југозападно од Шведска и јужно од Норвешка. Данска излегува на Балтичко Море и Северно Море.

Главниот град Копенхаген е најголемиот во државата со околу 1,145,804 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2005, вкупното население во Данска е околу 5.415.978 жители. Густината на населеноста е 125/km2 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Данска се состои од полуостровот Јиланд (Jylland) и 405 помали острови. Од нив, 323 се населени а најголеми се Селанд (Sjælland) и Фин (Fyn). Многу од островите се поврзани со мостови. Климата во Данска е умерена морска. Најважен фактор за климата во Данска игра Атлантскиот Океан.

Крајни точки[уреди | уреди извор]

највисока точка (потесна Данска): Мелехеј — 170,86 м
највисока точка (Фарски Острови): Слатаратиндур — 880 м

Поврзано[уреди | уреди извор]