Географија на Естонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати : 59°00′N 26°00′E / 59.000° СГШ; 26.000° ИГД / 59.000; 26.000

Мстоположба[уреди | уреди извор]

Естонија е држава која се наоѓа во Североисточна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 45.226 км2, и според тоа се наоѓа на 129 место по големина во светот. Естонија има копнени и водни граници. Копнените граници и се со Летонија и Русија, и тоа на југ со Летонија и на исток со Русија. Водните граници се со Финска, Летонија, Русија и Шведска.

Главниот град Талин е најголемиот во државата со околу 400.911 жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Ерменија е околу 1.332.893 жители. Густината на населеноста е 30 жит/км2 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Естонија е прибалтичка земја. Се протега и на група од 1.521 острови, меѓу кои најголеми се Сарема и Хиума. Релјефот е претставен претежно со низини.

Поврзано[уреди | уреди извор]