Географија на Литванија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати :56°00′N 24°00′E / 56.000° СГШ; 24.000° ИГД / 56.000; 24.000

Мстоположба[уреди | уреди извор]

Литванија е држава во Североисточна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на земјата изнесува 65,200 км, и според тоа се наоѓа на Список на држави и територии по површина|123 место по големина во светот. Се граничи со Русија и Балтичкото Море на запад, Република Полска на југ, Белорусија на исток, Летонија на север.

Главниот град Вилнус е најголемиот во државата со околу 540 000 (2005) жители.

Население[уреди | уреди извор]

Според пописот, вкупното население во Кипар е околу 3.350.400 жители. Густината на населеноста е 52/km2 жители на квадратен километар.

Клима[уреди | уреди извор]

Најголемата река во државата е Неман. Неовиот воден тек не поминува надморска висина повеќе од 250 метри. Најголемиот врв е висок 294 метри. Во Литванија има околу 3000 езера. Климата е континентална и морска.