Географија на Белгија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Географски координати 50°50′N 4°00′E / 50.833° СГШ; 4.000° ИГД / 50.833; 4.000

Местоположба[уреди | уреди извор]

Белгија е држава која се наоѓа во Западна Европа.

Граници[уреди | уреди извор]

Белгија се граничи на запад со Северното Море, на север со Холандија, на исток со Германија, на југоисток со Луксембург и на југ со Францијасо вкупна должина на границата од 1482 километри.

Површината на Белгија изнесува 30,689 км2[1], и според неа се наоѓа на 136 место во светот.

Население[уреди | уреди извор]

Белгија има 10,309,725 жители (2009), а густината на населението изнесува 338 жител на км2. Брисел со околу 1,080,790 жители е најголемиот град во земјата.

Клима[уреди | уреди извор]

Белгија има морска клима. Просечна температура во Белгија е околу 11,2 °C. Можеме да разликуваме три климатски типови. Просечната температурска разлика меѓу најтоплиот месец и најлданиот месец (лето 16,9 °C ; зима 3 °C). Во централна Белгија владее морска клима. Поголемото растојание на морето е причината за поголемите разлики меѓѕ летните и зимските температури (лето 14,7 °C ; зима 2,5 °C). Околината северно од реката Maas и реката Samber владее таканаречена копнена клима. Јули и август се од прилика најтоплите месеци, а јануари и февруари се најладните месеци во целата година. Зимите во високите Ardennen се остри и долги. Просечната количина на дожд во целата годинае околу 852 mm. Просецниот број на денови во кој паѓа дожд е меѓу 75 и 90 денови. Максималната дебелина на снегот е околу 6 cm на крајбреќјето,а околу 30 cm на некој повисоки места на Ардените просецниот број на сончеви денови во целата година изнесуба околу 1392 денови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „About Belgium:Filing card Belgium“. www.belgium.be. Архивирано од изворникот на 12 January 2011.