Хабел

Координати: 54°38′N 8°46′E / 54.633° СГШ; 8.767° ИГД / 54.633; 8.767
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хабел
Хализите Греде (лево) и Хабел (средина) на сателитска снимка
Географија
Координати54°38′N 8°46′E / 54.633° СГШ; 8.767° ИГД / 54.633; 8.767
АрхипелагСевернофризиски Острови
Површина0,074 км2
Должина655 м
Ширина100 м
Управување
Покраина Шлезвиг-Холштајн
ОкругСеверна Фризија
ОпштинаГреде
Демографија
Населениененаселен
Дополнителни податоци
заштитено подрачје


Халиг Хабел (германски: Hallig Habel; дански: Habel; севернофризиски: Haabel) — најмал халиг во германското Ваденско Море и птичји резерват. Управуван е од општината Греде на соседниот остров. Површината на Хабел изнесува 7,4 хектари[1], со 655 метри во должина и 100 метри во ширина.

На островот постои вештачки подигнат рид наречен Нордерварфт со куќа во која е сместена орнитолошката опсерваторија во текот на летото.[1] Вториот рид на јужниот брег, Зидерварфт бил напуштен во XIX век и подоцна уништен од морето.

Хабел се наоѓа во првата заштитна зона на Националниот парк Ваденско Море. На јавноста не ѝ дозволен пристап до островот.[2] Островот е поседуван од сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн и е под концесија на друштвото Јордзанд, непрофитна организацијата за животна средина со седиште во Аренсбург.[1] Хабел служи како место за одмор и за парење на многу морски птици.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Халиг Хабел“ (германски). Verein Jordsand e. V. Посетено на 21 декември 2011.
  2. „Халиг Хабел“. Biosphäre die Halligen (германски). Посетено на 21 декември 2011.