Прејди на содржината

Лангеог

Координати: 53°44′54″N 7°28′47″E / 53.74833° СГШ; 7.47972° ИГД / 53.74833; 7.47972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лангеог
Воздушен поглед на Лангеог
Воздушен поглед на Лангеог
Воздушен поглед на Лангеог
Грб на Лангеог
Лангеог во рамките на Германија
Лангеог
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Градоначалник Хајке Хорн (независен)
Основни податоци
Површина 19,67 км2
Надм. височина 5 м
Население 1.812 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26465
Повик. бр. 04972
Портал www.langeoog.de
Местоположба на Лангеог во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°44′54″N 7°28′47″E / 53.74833° СГШ; 7.47972° ИГД / 53.74833; 7.47972

Лангеог (германски: Langeoog; долногермански: Langeoog; буквално означува „долг остров“) — еден од 32. Фризиски Острови и општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Тој е еден од седумте населени Источнофризиски Острови на работ од долносаксонскиот дел од Ваденското Море во јужниот дел на Северното Море, сместен помеѓу островот Балтрум (запад) и Шпикерог (исток).

Географија[уреди | уреди извор]

Воздушен поглед на островот од Балтрум

Местоположба[уреди | уреди извор]

Лангеог припаѓа на Источнофризиските Острови пред брегот на Источна Фризија. Делови од островот и Ваденското Море околу островот влегуваат во рамки на националниот парк „Долносаксонско Ваденско Море“. Соседни острови се, одвоени со морски гат („морски проток“) Оцумер Балје, Хулбалје и Шилбалје, Шпикерог на исток и Балтрум на запад, одвоен од Акумер Ее. Оддалеченоста од најјужниот 'рт на островот до копното е четири километри.

Површина[уреди | уреди извор]

Лангеог има површина од околу 20 квадратни километри и околу 14 километри долги песочни плажи. Долж плажата има дини со височина до 20 метри. Меѓу Источнофризиските Острови, Лангеог е единствениот кој опстојува без заштитни структури на крајбрежјето.[2]

Клима[уреди | уреди извор]

На островот Лангеог владее морска клима со слаби зими и свежи лета. Просечната годишна температура изнесува 8,8 °C. Просечната месечна температура се движи од 1,1 °C во февруари до 16,4 °C во август. Просечно има околу седум дена со температури над 25-°C. Просечни наврнува 680 мм воден талог, при што август е највлажен месец. Најмалку врнежи има во март.

Заштита на островот[уреди | уреди извор]

На морската страна на Лангеог се наоѓаат природни дини, кои служат како заштита на островот од силите на Северното Море. Дините се долги над 20 километри, почнувајќи на југозапад кај Флинтхерн и завршуваат на исток на островот кај Остерхок. Не постојат други заштитни градби. Во 2018 година, покраината Долна Саксонија преку својата агенција за управување со водата, крајбрежјето и природата ги зајакнала дините со уште 200.000 кубни метри песок.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1717 година, Лангеог бил поделен на три дела од плимната бура што се случила на Божиќ.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Поглед од водокулата во Лангеог

До Лангеог може да се стигне преку пристаништето Бензерзил на копното со редовни фериботи. Фериботите на Лангеог не зависат од плимата, што е необично за Источнофризиските Остров.

Пристаништето и градот се поврзани со железнија, а Лангеог поседува и аеродром.

На Лангеог главно не се дозволени моторни возила. Посетителите на островот мораат да ги остават своите автомобили на копното. Само противпожарната бригада и амбулантните возила се стандардни моторни возила. Тракторите и тешките возила може да се управуваат со ограничувања. Полицајците и докторите се на велосипеди. Некои претпријатија имаат електрични возила. Истовремено, постои запрежно такси на коњи.

Туризам[уреди | уреди извор]

Туризмот е главен извор на приходи за стопанството на Лангеог. Постојат соби за изнајмување во скоро секоја градба на островот, како и повеќе хотели, додека младинскиот хостел е неколку километри надвор од градот.

Незагадениот воздух на островот го прави омилен за луѓето што имаат респираторни проблеми.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Водокула
  • Камбанарија на католичката црква
  • Камбанарија на протестантската црква
  • Мелкхерндине (Melkhörndüne), некогаш највисока природна точка во Источна Фризија, која поради илјадниците посетители секоја година загубила дел од песокот и повеќе не е највисока точка.
  • Кула за набљудување

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. . Wiesbaden: VDM Verlag Dr. Müller. стр. 1 ff. ISBN 978-3-8364-7600-3. Занемарен непознатиот параметар |Title= (се препорачува |title=) (help); Занемарен непознатиот параметар |Date= (се препорачува |date=) (help); Занемарен непознатиот параметар |Author= (се препорачува |author=) (help); Отсутно или празно |title= (help)
  3. Pressemitteilung des NLWKN vom 30. Mai 2018 (Webseite des NLWKN), abgerufen am 14. Juni 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]