Морвег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Морвег
Грб на Морвег
Морвег is located in Германија
Морвег
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 5
Градоначалник Јирген Шредер (СГ)
Основни податоци
Површина 18,65 км2
Надм. височина 2 м
Население 866 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 46 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 04977
Местоположба на Морвег во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°35′31″N 7°35′6″E / 53.59194° СГШ; 7.58500° ИГД / 53.59194; 7.58500Координати: 53°35′31″N 7°35′6″E / 53.59194° СГШ; 7.58500° ИГД / 53.59194; 7.58500

Морвег (германски: Moorweg) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општинското подрачје е во голем пошумено. Во слабо населената област се наоѓаат повеќе заштитени подрачја.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината настанала во 1972 година, кога денешниве места Алтгауде, Клостер Шо, Нојгауде, Вагнерсфен и Вестершо се споиле..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]