Еверсмер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еверсмер
Езеро во близина на Еверсмер
Езеро во близина на Еверсмер
Езеро во близина на Еверсмер
Еверсмер во рамките на Германија
Еверсмер
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Егон Кунце (WG)
Основни податоци
Површина 11,56 км2
Надм. височина 8 м
Население 848 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 04975
Портал www.holtriem.de
Местоположба на Еверсмер во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°34′0″N 7°26′0″E / 53.56667° СГШ; 7.43333° ИГД / 53.56667; 7.43333Координати: 53°34′0″N 7°26′0″E / 53.56667° СГШ; 7.43333° ИГД / 53.56667; 7.43333

Еверсмер (германски: Eversmeer) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Во општинското подрачје се наоѓа Евиге Мер, што е најголемо мочуриште во Германија. Површината е природна заштитена област од 1939 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]