Прејди на содржината

Вердум

Координати: 53°39′24″N 7°43′11″E / 53.65667° СГШ; 7.71972° ИГД / 53.65667; 7.71972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вердум
Поглед на местото
Поглед на местото
Поглед на местото
Грб на Вердум
Вердум во рамките на Германија
Вердум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 3
Градоначалник Рене Вајлер-Роденбек
Основни податоци
Површина 18,45 км2
Надм. височина 2 м
Население 737 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 0 49 74
Портал www.werdum.de
Местоположба на Вердум во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°39′24″N 7°43′11″E / 53.65667° СГШ; 7.71972° ИГД / 53.65667; 7.71972

Вердум (германски: Werdum; долногермански: Weerm) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вердум се наоѓа во областа Харлингерланд во Источна Фризија, на само неколку километри од брегот на Северното Море.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Крајбрежното место Нојхарлингерзил се наоѓа четири километри на север, а градот Езенс се наоѓа седум километри на запад.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај главното место Вердум припаѓаат и местата Едензерлог и Гастриге.

Други помали имоти во општината се Грос Хузум, Клајн Хузум, Андерварфен, Валум и Нордвердум.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]