Нендорф (Витмунд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нендорф
Ветерница
Ветерница
Нендорф is located in Германија
Нендорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Ервин Нихујзен (СГ)
Основни податоци
Површина 6,86 км2
Надм. височина 6 м
Население 769 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 112 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 0 49 75
Местоположба на Нендорф во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°34′0″N 7°34′0″E / 53.56667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.56667; 7.56667Координати: 53°34′0″N 7°34′0″E / 53.56667° СГШ; 7.56667° ИГД / 53.56667; 7.56667

Нендорф (германски: Nenndorf) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината е една од најмалите во целата Долна Саксонија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]