Дунум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дунум
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Дунум
Дунум во рамките на Германија
Дунум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Градоначалник Ервин Фрајмут (FWDB)
Основни податоци
Површина 26,83 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.083 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 0 49 71
Местоположба на Дунум во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°39′0″E / 53.60000° СГШ; 7.65000° ИГД / 53.60000; 7.65000Координати: 53°36′0″N 7°39′0″E / 53.60000° СГШ; 7.65000° ИГД / 53.60000; 7.65000

Дунум (германски: Dunum) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината на исток се граничи со градот Витмунд, а на југ со градот Аурих.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]