Швајндорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Швајндорф
Ветерница во Швајндорф
Ветерница во Швајндорф
Ветерница во Швајндорф
Грб на Швајндорф
Швајндорф во рамките на Германија
Швајндорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Биргит Зибелс-Јансен (WG)
Основни податоци
Површина 5,44 км2
Надм. височина 5 м
Население 729 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 134 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 0 49 75
Местоположба на Швајндорф во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°28′0″E / 53.60000° СГШ; 7.46667° ИГД / 53.60000; 7.46667Координати: 53°36′0″N 7°28′0″E / 53.60000° СГШ; 7.46667° ИГД / 53.60000; 7.46667

Швајндорф (германски: Schweindorf) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Таа е најмала општина по површина во округот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]