Охтерзум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Охтерзум
Селската црква во Вестохтерзум
Селската црква во Вестохтерзум
Селската црква во Вестохтерзум
Охтерзум во рамките на Германија
Охтерзум
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Франц Пфаф (СГ)
Основни податоци
Површина 10,82 км2
Надм. височина 5 м
Население 925 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 85 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26489
Повик. бр. 0 49 75
Местоположба на Охтерзум во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°36′0″N 7°31′0″E / 53.60000° СГШ; 7.51667° ИГД / 53.60000; 7.51667Координати: 53°36′0″N 7°31′0″E / 53.60000° СГШ; 7.51667° ИГД / 53.60000; 7.51667

Охтерзум (германски: Ochtersum) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Охтерзум се наоѓа десет километри западно од градот Езенс на патот помеѓу Холтгаст и Утарп.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината е составена од Баркхолт, Остохтерзум и Вестохтерзум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]