Штедесдорф

Координати: 53°37′29″N 7°40′4″E / 53.62472° СГШ; 7.66778° ИГД / 53.62472; 7.66778
Од Википедија — слободната енциклопедија
Штедесдорф
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Штедесдорф
Штедесдорф во рамките на Германија
Штедесдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Месни единици 4
Градоначалник Торстен Бекер
Основни податоци
Површина 27,95 км2
Надм. височина 0 м
Население 1.648 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 0 49 71
Местоположба на Штедесдорф во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°37′29″N 7°40′4″E / 53.62472° СГШ; 7.66778° ИГД / 53.62472; 7.66778

Штедесдорф (германски: Stedesdorf) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа помеѓу градовите Езенс (околу четири километри северозападно) и Витмунд (околу девет километри југоисточно).

Општински единици[уреди | уреди извор]

Кон општината покрај главното место Штедесдорф припаѓаат и местата Мамбург, Остеракум и Тунум.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]