Вестерхолт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вестерхолт
Селската црква
Селската црква
Вестерхолт is located in Германија
Вестерхолт
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Рита де Врис-Вимкен (СДП)
Основни податоци
Површина 14,63 км2
Надм. височина 3 м
Население 2.573 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 176 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 0 49 75
Портал www.holtriem.de
Местоположба на Вестерхолт во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°35′32″N 7°27′33″E / 53.59222° СГШ; 7.45917° ИГД / 53.59222; 7.45917Координати: 53°35′32″N 7°27′33″E / 53.59222° СГШ; 7.45917° ИГД / 53.59222; 7.45917

Вестерхолт (германски: Westerholt) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Општината претставува административно седиште на општинската заедница Холтрим.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Вестерхолт се наоѓа во областа Источна Фризија, оддалечен од брегот на Северното Море околу 7 километри. Најблиски градови се Аурих, Езенс и Норден, додека од окружниот град Витмунд е оддалечен 22 километри.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Вестерхолт се наоѓа во средишниот дел на општинската заедница Холтрим и се граничи со следниве општини (од север надесно): Дорнум (округ Аурих), Швајндорф, Нојшо, Аурих (делот Таненхаузен), Еверсмер и Нендорф.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината се состои од местата Вестерхолт, Терхајде, Вилмсфелд и Гренце.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]