Витмунд (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Витмунд
Landkreis Wittmund

округ
Грб на Витмунд Landkreis Wittmund
Земја Германија
ПокраинаДолна Саксонија
СедиштеВитмунд
Површина
 • Вкупна656,65 км2 (25,353 ми2)
Население (31 декември 2020)[1]
 • Вкупно57.384
 • Густина0,87/км2 (2,3/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.WTM
Мреж. местоlandkreis.wittmund.de/

Витмунд (германски: Wittmund) — округ (Landkreis) во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Административното окружно седиште е во истоимениот град.

Округот се наоѓа во Источна Фризија, на брегот на Северното Море. Се граничи со (од исток надесно) окрузите Фризија, Лер и Аурих.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот содржи дел од Ваденското Море, кое е дел од националниот парк Долносаксонско Ваденско Море. Крајбрежјето на копното е познато како Харлингер Ланд. Островите Лангеог и Шпикерог, обата припаѓаат на Источнофризиските Острови, се дел од овој округ.

Историја[уреди | уреди извор]

Округот бил создаден од Кралството Прусија во 1885 година од Амт Витмунд, Амт Езенс и градот Езенс. Сите претходно биле дел од округот Аурих. Во 1977 година, округот бил споен со округот Фризија; меѓутоа, спојувањето било прогласено за неуставно во 1979 година поради нарушување на правата на поранешната Држава Олденбург на која Фризија припаѓал и поради тоа двата округа биле повторно основани во старите граници.

Грб[уреди | уреди извор]

Бродот на грбот го претставува крајбрежјето на округот. Трите едра ги покажуваат хералдичките симболи за округот - предниот ја покажува мечката како симбол на семејството Атена од Езенс, кои владееле во XIV и XV век. Главното едро покжува две копја за турнири како симбол на херојот Омкен, преземени од грбот на градот Витмунд. Орелот на задното едро е за замокот и Амт Фридебург.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Градовите и општините во округот Витмунд
Градови Слободни општини Општински заедници
 1. Витмунд
 1. Фридебург
 2. Лангеог
 3. Шпикерог
 1. Дунум
 2. Езенс1, 2
 3. Холтгаст
 4. Морвег
 5. Нојхарлингерзил
 6. Штедесдорф
 7. Вердум
 1. Бломберг
 2. Еверсмер
 3. Нендорф
 4. Нојшо
 5. Охтерзум
 6. Швајндорф
 7. Утарп
 8. Вестерхолт1
1седиште на општинската заедница; 2град

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 53°35′ N; 7°45′ E / 53.58° СГШ; 7.75° ИГД / 53.58; 7.75