Нојшо

Координати: 53°34′0″N 7°30′0″E / 53.56667° СГШ; 7.50000° ИГД / 53.56667; 7.50000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Нојшо
Методистичка црква во Нојшо
Методистичка црква во Нојшо
Методистичка црква во Нојшо
Нојшо во рамките на Германија
Нојшо
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Елфриде Рабенштајн (СДП)
Основни податоци
Површина 14,47 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.198 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 83 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26487
Повик. бр. 04975, 04977
Местоположба на Нојшо во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°34′0″N 7°30′0″E / 53.56667° СГШ; 7.50000° ИГД / 53.56667; 7.50000

Нојшо (германски: Neuschoo) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се граничи (од запад надесно) со општините Вестерхолт, Утарп, Швајндорф и Охтерзум (сите во општинската заедница Холтрим), општината Морвег (општинска заедница Езенс), општината Бломберг (исто така во општинската заедница Холтрим), а на југ со градските делови Дитриксфелд и Таненхаузен од градот Аурих.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]