Прејди на содржината

Езенс

Координати: 53°38′49″N 7°36′46″E / 53.64694° СГШ; 7.61278° ИГД / 53.64694; 7.61278
Од Википедија — слободната енциклопедија
Езенс

Esens

Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Градскиот плоштад
Грб на Езенс
Езенс во рамките на Германија
Езенс
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Езенс
Градоначалник Карин Емкен (СДП)
Основни податоци
Површина 26,83 км2
Надм. височина 3 м
Население 7.310 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 272 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26427
Повик. бр. 04971
Портал www.esens.de
Местоположба на градот Езенс во рамките на округот Витмунд
Карта
Карта
Координати 53°38′49″N 7°36′46″E / 53.64694° СГШ; 7.61278° ИГД / 53.64694; 7.61278

Езенс (германски: Esens) — мал град во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Историски градот како најважно средишно место припаѓал на областа Харлингерланд, која припаднала на Грофовијата Источна Фризија од 1600 година. Од 1885 година, Езенс е дел на округот Витмунд, кој бил создаден од Амт Витмунд и Амт Езенс, како и самиот град Езенс.

Местото Бензерзил е покраинско здравствено одморалиште и поседува пристаниште. Со ферибот од Бензерзил може да се стигне до островот Лангеог.

Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Градот Езенс се наоѓа на северниот раб од олденбуршко-источнофризискиот гест, оддалечен околу четири километри од долносаксонското Ваденско Море. Околината се состои од мали села, како и имоти.[2] Окружниот град Витмунд е оддалечен околу 16 километри, додека градот Аурих околу 26 километри.

Водотеци[уреди | уреди извор]

Единствен значаен водотек во градското подрачје е Бензер Тиф, што е истек, а не вистински водотек.

Соседни општини[уреди | уреди извор]

Градот Езенс на североисток се граничи со општината Нојхарлингерзил, на југоисток со општината Штедесдорф, на југозапад со општината Морвег и на запад со општината Холтгаст.

Политика[уреди | уреди извор]

Градски совет[уреди | уреди извор]

Градскиот совет се состои од 20 избрани членови, што одговара за градови со број на жители помеѓу 7.001 и 8.000 жители.[3] Членовите се избираат на општи избори на секои пет години.

На последните општински избори на 11 септември 2016 година биле добиени следниве резултати:[4]

Партија Удел на гласови Број на места Разлика (гласови) Разлика (места)
SPD 44,42 % 9 −0,11 % +1
CDU 21,10 % 5 +2,24 % +1
EBI 11,43 % 2 −6,77 % −1
Grüne 7,02 % 2 −4,78 % 0
Сојуз Иднина Езенс 5,67 % 1 +5,67 % +1
AfD 4,64 % 1 +4,64 % +1
BfB 3,83 % 1 +2,76 % 0
FDP 1,85 % 0 −1,97 % −1

Градоначалник[уреди | уреди извор]

Од 1 јуни 2015 година, градоначалничка на Езенс е Карин Емкен (SPD).[5]

Познати луѓе[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)
  2. Gerd Rokahr: Ostfriesische Landschaft – Ortschronisten: Esens, Stadt, Landkreis Wittmund Архивирано на 24 септември 2015 г. (PDF; 99 kB), abgerufen am 3. Januar 2011
  3. Niedersächsisches Kommunalverfassungsgesetz (NKomVG) in der Fassung vom 17. Dezember 2010; § 46 – Zahl der Abgeordneten Архивирано на 10 јуни 2020 г., abgerufen am 9. Dezember 2011.
  4. Gesamtergebnis Gemeinderatswahl Stadt Esens 2016, abgerufen am 30. Dezember 2016
  5. Bürgermeisterin und Stadtdirektor der Stadt Esens Архивирано на 29 јули 2018 г., Homepage der Stadt Esens, abgerufen am 29. Juli 2018

Надворешни врски[уреди | уреди извор]