Штранд (остров)

Координати: 54°32′N 8°47′E / 54.533° СГШ; 8.783° ИГД / 54.533; 8.783
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стариот Нордштранд (Штранд) на карта од Јан Блау, 1662. Старите облици на островот може да се видат, но поголемиот дел на островот е обележан како потопен.
Билингвална карта на Штранд со германски и дански називи

Штранд (германски: Strand) — поранешен остров на западниот брег на Северна Фризија во Војводството Шлезвиг, кое било феуд на Данска. Денес, областа припаѓа на сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн, во северна Германија.

Островот бил при Големата поплава, голема плимна бура, која се случила на 16 јануари 1362 година. Многу села и градови долж данскиот брег, како Рунгхолт, биле потопени и загубени. Островот Зидфал бил одвоен од копното.

Во 1634 година, поплавата Бурхарди го поделила островот на Нордштранд, Пелворм и Нордштрандишмор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Reinhardt, Andreas, уред. (1984). Die erschreckliche Wasser-Fluth 1634 (германски). Хузум: Husum Druck- und Verlagsgesellschaft. ISBN 3-88042-257-5.
  • „Nordstrander Geschichte“ (германски). Општина Нордштранд. Архивирано од изворникот на 2010-03-29. Посетено на 2015-04-30.

54°32′N 8°47′E / 54.533° СГШ; 8.783° ИГД / 54.533; 8.783