Дине

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дине
Düne
Helgoland Duene Flugplatz 2.jpg
Авионска фотографија на Дине, во позадина се наоѓа островот Хелголанд
Географија
МестоГермански Залив
Координати54°11′5″N 7°54′44″E / 54.18472° СГШ; 7.91222° ИГД / 54.18472; 7.91222Координати: 54°11′5″N 7°54′44″E / 54.18472° СГШ; 7.91222° ИГД / 54.18472; 7.91222
АрхипелагХелголанд
Површина0,7 км2
Управување
ПокраинаШлезвиг-Холштајн
ОкругПинеберг
ОпштинаХелголанд
Демографија
Населениененаселен
Дополнителни податоци
Мреж. местоhelgoland.de


Дине (германски: Düne; дански: Dynen, севернофризиски: de Halem) — еден од двата острова во архипелагот Хелголанд, во Северното Море, Германија.

Географија[уреди | уреди извор]

Малиот остров Дине е дел од сојузната покраина Шлезвиг-Холштајн. Се наоѓа на 1 километар источно од главниот остров Хелголанд, Дине е дел од природниот парк Хелголандско карпесто подножје (Helgoländer Felssockel).

Историја[уреди | уреди извор]

До XVII век, Дине бил поврзан со Хелголанд. На Нова година во 1721 година голема олујна бура го одделила островот од Хелголанд. Потоа, островот го нарекле Дине. Во 1935 година, големината на островот била 40 хектари. Во 1940 година, нацистите ја зголемиле големината на островот на 40 хектари. Ова зголемување била за воена употреба. Бил изграден аеродром, кој сè уште се користи. Хелголандскиот аеродром има две писти, од кои подолгата е 500 метри. Вештачки зголемениот остров сè уште изнесува 40 хектари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Дине на страницата на општината Хелголанд